RANNASALU ERAMU

 • Autor
  Veiko Vahtrik I Timo Titma I Jürgen Tammepärg
 • Asukoht
  Ihasalu küla, Jõelähtme vald, Harjumaa
 • Pindala
  252.70m²
 • Aasta
  valmimise aasta 2024

IDEE JA INSPIRATSIOON

Jõelähtme vallas paiknev krunt asub looduskaunis rannakülas ümbritsetuna valdavalt olemasolevate eramutega. Projekteeritud ühekorruseline hoone rajatakse avara kinnistu merepoolsesse ossa, vaatega nii idakülge jäävale rannikule, kui ka lõuna- ja õhtupäikesele. Pikki vaateid aiale ja loomulikku valgust saab nautida kõikides eluruumidest, saunast,  kui ka terrassil aega veetes. Oma mahult liigendub maja kolmeks väiksemaks plokiks rõhutades nende erinevaid funktsioone ning järgides piirkonnale omast hoonestusmõõtkava. Elamust lõunapoolsemasse hooviosasse on paigutatud väike abihoone, mis loob kahe hoone vahele privaatsema hooviala. Eramu ja abihoone moodustavad ühtse arhitektuurse ansambli.

Ligipääs krundile on tagatud lõunapoolsest küljest, kus paikneb avar sillutatud plats. Ruumikas esik-garderoob juhatab sisenejad otse köök-elutuppa, mis paigutub tsentraalselt teiste hooneplokkide vahele. Sissepääsust vahetult paremale jääb garaaž, vasakule aga saunakompleks koos eraldi eesruumi, vannitoa ja leiliruumiga. Läbides elutoa jõuame priivatsemasse põhjapoolsesse hooneplokki, kuhu on paigutatud kolm magamistuba ja vannituba. Kõige suurem magamistuba on eraldi walk-in garderoobiga ja vaatega merele. Kõikidele eluruumidele on ühepoolsete kaldkatustega antud avarust ja kõrgust. Elutoast saab otse astuda nii mere- kui hoovipoolsele väliterrassile, mis on seotud ka saunaplokiga. Saunaosa krooniks on õhtupäikesele avaneva eesruumi maast-laeni nurgaaken.

Lõunaküljest sissepääs ja põhjapoolne fassaad on suletumad ning privaatsed, suuremad klaaspinnad avanevad hoovi ja mere poole. Liigendatud hoonemahu välisviimistluses on kasutatud peamiselt termotöödeldud puitu ja tumehalli fassaadiplaati, mis järgib samas toonis teraskatuse mustrit. Madalate pollarvalgustitega on valgustatud peaukseni viiv jalgtee ja hoov, varikatustesse süvistatud valgustid toovad esile hoone sissepääsud ja terrassid.

Hoone energiatõhususe tõstmiseks on hoitud köetav maht võimalikult kompaktne. Lisaks on tähelepanu pööratud külmasillavabade lahendustele, õhutihedusele ja võimalusele maksimaalselt ära kasutada päikseenergiat. Loomulik valgus pääseb hoonesse läbi avarate aknapindade ja vabasoojus akumuleerub massiivsetes põranda-, seina- ja vahelagedekonstruktsioonides.

TELLITUD: ARHITEKTUUR / Ehituskonstruktsioon
TEHNILINE NÄITAJA:

Eramu brutopind  220m²

Abihoone brutopind  32.7